Vrozená Jaterní fibróza V švýcarských koně Freiberger

Ačkoli vrozené jaterní fibróza je více obyčejně viděný v jiných druhů savců, včetně člověka, to je občas vidět v jednom chovu koní, a to je švýcarská Freiberger kůň. V oblasti výzkumu zkoušek, mohou být všechny hlášených případů vrozené jaterní fibrózy v plemeni být přímo spojeny zpět na potomstvo a decedents jednoho hřebce jménem Wigar, což potvrzuje, že podmínka je dědičná. Vzhledem k tomu, podmínka se nevyskytuje v každé hříbě narozené v řadě, výzkumy zjistili, že je to recesivní autosomálně gen, který způsobuje stav.

Vrozená jaterní fibróza je přítomný při narození, a výsledkem je zahušťování a pozměňování tkání jater. Typicky ve většině postižených koní podmínkou je progresivní, fatální a non-vyléčitelný s jaterní zvětšování výrazně a velké cysty rozvojových celé orgánu. Vzhledem k tomu, játra jsou zodpovědné za filtrování a detoxikaci krve, v případě poruchy v játrech dochází výsledky jsou velmi závažné a obvykle fatální.

V obou koní a lidí, je vrozená porucha fibróza často vzala s cystami na ledviny a pankreatu, které jsou stejně problematické. Často žlučovody jsou blokovány nebo zúžené, což nižších úrovních žluči vyrobených v těle. Since produkci žluči je důležitou součástí trávení, nedostatek žluči v trávicím traktu může způsobit zažívací problémy, stejně jako související zdravotní problémy.

Typicky hříbat narozených s vrozenou poruchou fibrózou nepřežije déle než jeden rok, s průměrným věkem smrti při 3-7 měsíců. Vzhledem k tomu, stav je velmi rychle progresivní a má za následek smrt, mohou se příznaky všimne jen velmi krátce před smrtí dojde. Ve většině případů jsou první známky, byly únava a nedostatek růstu, žloutenky nebo žluté zabarvení do dásní, očí a sliznic, otok břicha a chování obvykle poznamenal s kolikou. Ty jsou obvykle popisován jako kopat do břicha se zadními nohami, neklid, stálé, opakované valivých a otáčení hlavy směrem k břichu.

Treatment vrozené jaterní fibrózy není k dispozici, takže vše, co lze udělat, je držet hříbě pohodlné a využívání bolesti řízení v případě potřeby. Je důležité, aby se vyloučily jiné podmínky, jako zažívací problémy, chudokrevnost a koliku, které mohou mít stejný typ příznaků. Je důležité poznamenat, že se jedná o velmi vzácné onemocnění a není běžné ani ve švýcarském chovu Freiberger. Koně, kteří mají hříbě s vrozenou poruchou fibrózou by nikdy neměl být chován znovu a jejich počet řádků by měly být kontrolovány pro potvrzení, že lze vysledovat zpět do hřebce Wigar. University of Bern je zapojena do probíhajícího výzkumu o tomto stavu a všechny záznamy a informace o postižených hříbat může být poskytnuta ke studiu pomoci výzkumným tento vzácný stav.
Vrozené Jaterní fibróza, genetické poruchy, zdraví, Freiberger Horse

Hydrocefalus vážný problém v Toy plemena
Progresivní retinální atrofie
Vnější paraziti mohou být ovládány
Folikulární Dermatitida Annoying Skin Problem
Prsní Rakovina Ve starších Feny
Křehký Hoof Může vyvolat dlouhodobé solidnosti problémy
Stacionární Night Blindness: Genetická Stav plemene Briard
Azoturia nebo spoutání syndrom u koní
Hive Talkin ‘- Psi Get The Itch příliš
Osteosarkom u starších psů
Pyotraumatic Dermatitida: Hasící Hot Spots

Leave a Reply