Equine Herpes Virus: starost o klisny a hříbata

Existují vlastně dva různé typy koní herpes viru, který je nalezen u koní. První odrůda, EHV-1 je nejproblematičtější což potratů v infikovaných klisen a cest dýchacích a nemoci stejně jako ochrnutí u hříbat. EHV-4 je také spojena s způsobuje potraty u klisen, ale je více pravděpodobně povede k onemocnění dýchacích cest u hříbat.

U klisen EHV-1 a EHV-4 příležitostně způsobit potrat během několika měsíců, co se stane za infikované a těhotenství. Tato infekce může dojít prostřednictvím úzké kontakty např. mezi chovných klisen a hřebců, stejně jako mezi klisen a hříbat. Jakmile klisna má potrat, že by měly být testovány na přítomnost koní herpes viru a poté převezen z chovného programu, i když se zotaví kompletně. Stejně jako u lidí, neexistuje žádná kontrola pro koní herpes virus, a to může zůstat spící v nervových gangliích a tkáních dýchacích cest. Kůň, který má ohnisko herpes viru je napaden pro život, i když nevykazují žádné vnější známky. Zatímco není nakažlivá, pokud vykazuje známky, jsou považovány za nosiče. Často hormonální změny, kdy klisna přichází do sezóny, může dlouhé trailering nebo dokonce dramatické zvýšení výkonu vyvolá opakování příznaků. Mares, které jsou namáhané prostřednictvím jiných onemocnění, dokonce i závažné parazitární nákazy začne ukazovat známky VVN, i když nebyly uvedeny známky za dlouhou dobu.

U hříbat s EHV-4 nejčastější příznaky virové infekce je respirační problém, který obvykle obsahuje kašel a výtok z nosu. Mírné až těžkou prasat lze uvést v některých případech však není vždy přítomen. Sérologických testů lze použít k potvrzení VVN i rozlišování mezi dvěma kmeny VVN se vyžadují další, specializované testování.

Ve většině případů podmínka není život ohrožující a uvedení klisnu nebo hříbě na omezenou práci a cvičení a přidávat kvalitní krmiva a doplňky umožní kůň aby ​​se hojilo samo. V případech, kdy se může další komplikace antibiotika použít k léčbě sekundárních infekcí, ale bude to léčit herpes viru sám. Kůň nebo klisna a hříbě, v průběhu léčby, by měla být izolována od všech ostatních koní, běžné zdroje potravin a vody, ale i stabilní oblasti. Každý infikovaný kůň by měl mít svůj vlastní samostatný zdroj a vodních ploch, které nemohou být využity jinými koňmi. Pamatujte si, že těsný kontakt se bude šířit nemoci, tak izolace koní s příznaky herpes je kritická. Všechny lůžkoviny by měly být spáleny a všechny kartáče, připínáček, přívěsy a stabilní plochy by měly dezinfikovat a sterilizoval zabít a vnější virové kontaminanty v životním prostředí. Nějaká stabilní, že má koně s EHV by měla být v karanténě po dobu 30 dnů od všech koní po příznaky jsou vymazány.

Existuje očkování pro oba EHV-1 a EHV-4, které mohou být poskytovány všem koním a také březích klisen. Promluvte si se svým veterinářem ohledně očkování plán, jak jednotlivé značky očkování vyžaduje různé sazby správy a přídavných výstřel plány.
Equine Herpes Virus, nabytá poruchy, zdraví

Dyscoria: problém s oční čočky
Cystinurie a ledvinové kameny u psů
Cushingova nemoc u starších koní
Club Foot V Horses – A Záhadný problém pro chovatele
Polycystická onemocnění ledvin (PKD)
Úzké oční štěrbiny Distichiáza: Pohled na nemoc zřejmé
Spinal Ochrnutí V Dogs, různé příčiny u různých plemen
Pochopení degenerativní myelopatie
Poruchy imunitního systému Strike Psi stejně jako lidé
Otitis externa Infekce Psí uši a jak na ně
Kardiomyopatie Příčina nepravidelný srdeční tep, Sudden Death ve vašem psa

Leave a Reply