Vzteklina – Rare Ale smrtelné onemocnění u koní

Doslova nějakého savce mohou onemocnět se vzteklinou, pokud do styku s virem. Vzteklina je způsobena skupinou virů označovány jako rhabdovirus. Nejčastěji psi, tchoři, mývalové, lišky a netopýři jsou diagnostikovány s vzteklině, ale i další zvířata jako kočky, koně, kozy, krávy, ovce a dokonce i lidé mohou dostat nemoc, pokud pokousán vzteklým zvířetem. Rhabdovirus je považován za původce zoonóz, což znamená, že mohou být převáděny mezi druhy a mezi zvířaty a lidmi. Ačkoli to je velmi nepravděpodobné, že člověk mohl dostat vzteklinu od koní, náhodného přímého kontaktu s slin za správných podmínek by mohlo dojít.

Všechny koně, kteří jsou diagnostikovány s vzteklině zemře, obvykle tři až pět dnů od prvního náznaku choroby. Protože efektivní vakcíny jsou k dispozici, aby se zabránilo koně z rozvojových vztekliny by on nebo ona bude vystavena, to je dobře stojí za přidání vakcíny pravidelného rozvrhu.

Koně, které se vyvíjejí klinické příznaky vztekliny se obecně vykazují příznaky nízké chuť k jídlu, nadměrné slinění z úst, míchání a vzrušivost, citlivosti na světlo, obtíže při polykání, nedostatek koordinace, křeče a dokonce i agrese. Kolika a známky křeče a obrna obvykle třeba poznamenat, během 24-48 hodin mírnými klinickými příznaky. Vzhledem k tomu, nemoc je vždy fatální většina koní, které je známo, že vystavení se vztekliny a vykazují známky jsou humánně utratit. Příznaky se obvykle nastupují velmi rychle a koně by mělo být okamžitě izolován a všechny materiály použité v léčbě koně by měli být důkladně dezinfikovat po použití. Podestýlka by měla být spálen a programy pečlivě dezinfekci boty, hrábě, lopaty, stánky a lidi v kontaktu s koněm nebo oblasti kůň je ubytován by mělo být provedeno neprodleně.

Jakmile kůň pokousal nakaženého zvířete vývoj prvních příznaků bude obvykle pohybovat v dvě-desettýdnů. Diagnóza stává problematické, pokud skus není uvedeno nebo v případě, že inkubace viru vztekliny je delší, než se očekávalo. Ve vzácných případech je doba mezi kousnutím a klinických příznaků může být až na jeden rok, což je diagnóza velmi obtížné. Kromě časové prodlevy mezi sousta a diagnostice Dalším problémem je, že příznaky vztekliny jsou velmi podobné relativně běžných podmínek. Ty mohou zahrnovat koní herpes virus, West Nile virus a myeloenchephalitis. Bohužel jediný způsob, vzteklina je zcela potvrzena jako diagnóza je přes vyšetření po porážce. Kostra musí být likvidován podle požadavků zemědělské oddělení ve vaší oblasti, obvykle pod dohledem veterináře.

Hříbata jak mladý jako tři měsíce může být očkováni proti vzteklině. Vědět, pokud vzteklina je problém ve vašem okolí, a také sledování oblasti, které vezmete koně, je důležité. Pokud se chystáte na trailering nebo pohybem koně do nové oblasti kontaktujte místního veterináře, zda vzteklina má nebo je problém a zda se očkování doporučuje v této oblasti.
Vzteklina, Získané poruchy, zdraví, očkování

Infekce horních cest dýchacích
Folikulární zánět spojivek: Co je příčinou mého psa je oči, aby se zbarví červeně?
Patent Ductus Arteriosis: Mending zlomené srdce
Co dělat, když Váš kůň má respirační infekce
Žaludeční krutů: smrtelné pro vašeho psa
Onemocnění jater u psů
Laminitidy Nebo Zakladatel: nejčastější příčinou problémů nohy
Co očekávat v Vets
Fell Pony syndrom je dědičné Fatal Condition
Spinal Ochrnutí V Dogs, různé příčiny u různých plemen
Městnavé srdeční selhání nejčastější příčinou úmrtí u dospělých psů

Leave a Reply